Porovnanie áut

Twingo III. Energy 0,9 TCe 90/66 kW S&S

Malý Renault Twingo je úplne iný než predchodcovia, ale zároveň chce byť bližšie k populárnej prvej generácii a odkazu Renaultu 5.

Základnú verziu poháňa nová atmosférická modifikácia 1,0 SCe 70 s výkonom 51,5 kW (91 Nm), silnejšia 0,9 TCE 90 s turbodúchadlom a elektrickým regulačným ventilom plniaceho tlaku má výkon 66 kW (135 Nm).

Tretia generácia Twinga sa rodila na čistom hárku papiera. Vzniklo v spolupráci s koncernom Daimler, ktorý už zakrátko privedie na svet jeho technologické dvojča – Smart Forfour. To zároveň znamená úplnú zmenu koncepcie. Twingo má motor vzadu.

 

čítať ďalej

Mercedes-Benz F 015

Mercedes-Benz so svojou štúdiou F 015 posúva koncept luxusu a komfortu na úplne novú úroveň. Z jeho futuristickej vizáže je už na prvý pohľad jasné, že je to posol revolúcie. Navonok vyzerá skoro monoliticky, karoséria splýva bez akýchkoľvek zlomov k dominantným blokom LED svetiel vpredu i vzadu. Víziou budúcnosti je aj pohonný systém auta. Vodíkové palivové články dodávajú energiu dvom elektromotorom. Tie sú umiestnené pri zadnej náprave a poháňajú zadné kolesá. Každý z nich má výkon 100 kW (136 koní). Palivové články dopĺňa batéria s veľkou kapacitou, ktorá ďalej zvyšuje dojazd vozidla.

čítať ďalej

Lexus CT 200h

Lexus prináša premiéru prednárazového systému, adaptívneho tempomatu a kolenných airbagov v kompaktnej kategórii

Prémiová japonská značka Lexus vstupuje do luxusného segmentu kompaktných automobilov. Jej nový model CT 200h ponúka vysokú úroveň aktívnej aj pasívnej bezpečnosti. Štandardná výbava obsahuje napríklad kolenné airbagy pre vodiča aj spolujazdca na predných sedadlách. Na želanie bude v tejto kategórii vôbec prvýkrát k dispozícii prednárazový bezpečnostný systém (PCS), ktorého súčasťou je adaptívny tempomat (ACC).

čítať ďalej

Peugeot BB1

Elektromobily sú určené hlavne do mesta. Zaujímavým modelom je bezpochyby Peugeot BB1.

 

Toto štvormiestne elektro autíčko poteší hlavne mestských šoférov. Zrýchlenie z 0 na 30 kilometrov za hodinu zvládne za príjemných 2,8 sekundy. Výkon nepresahuje 15 KW. Lithium-iónové batérie umožňujú pohodlný dojazd až 120 kilometrov.

čítať ďalej

Citroën DS3

Francúzi vstupujú do prémiovej triedy trojdverovým Citroën DS3

Línia DS má za úlohu osloviť náročnú klientelu. Niekto sa možno čuduje. Citroën a luxusný segment? Prečo nie? Francúzi sa tešia čoraz väčšej priazni nemeckých a dokonca aj čínskych či japonských motoristov. Preraziť na týchto náročných trhoch pritom nie je ľahké. V prípade Citroënu sa obzrime aj za históriou, máloktorá automobilka má také dobré referencie. Ako prvá na svete predstavila pohon prednej nápravy, bol to model Traction Avant. Ako prvá ponúkla svetu hydropneumatické pruženie, preslávil ju model DS, známy nie len z áut na ktorých unikal Fantomas. Alebo potom ľudové autá z čias hippies. Okrem známych VW Chobákov jazdil svet na prelome šesťdesiatich a sedemdesiatich rokov aj na štýlových a lacných „kačiciach“ 2CV. Citroën vždy šokoval. Novými modelmi, novými technológiami a aj úspechmi na poli motoršportu. Spomeňme napríklad víťazstvá na rely Paríž Dakar a hlavne viacnásobné tituly v majstrovstvách WRC.

čítať ďalej

Prius Plug-in Hybrid

Auto do mesta Toyota Prius využíva technológiu Hybrid Synergy Drive, ktorá optimalizuje spotrebu paliva a emisie CO2 na minimum, čo oceníte najmä pri jazde v meste alebo pri nízkej rýchlosti v hustej premávke, kedy je potrebné často zastavovať a opäť sa rozbiehať. Pokiaľ stojíte, benzínový motor sa vypne, aby sa znížila spotreba. S Priusom môžete cestovať aj výhradne na elektrický pohon na vzdialenosť 2 km pri rýchlosti až 50 km/h s nulovými emisiami a tichým chodom.

čítať ďalej