Toyota je už po štrnásty krát najhodnotnejšou automobilovou značkou

30.september 2017

Toyota sa už tradične umiestnila na popredných miestach rebríčka najhodnotnejších automobilových značiek Best Global Brands 2017 od spoločnosti Interbrand. Hodnota značky Toyota je v tomto roku 50,291 mld. dolárov. Firma sa opäť umiestnila v prvej desiatke najhodnotnejších globálnych značiek a obsadila 7. miesto.

 

Toyota sa zaradila medzi najhodnotnejšie značky sveta spolu s takými firmami, ako je Microsoft, Amazon, Coca-Cola alebo Samsung. Najväčší výrobca hybridných automobilov predstihol o. i. Facebook, Disney a Intel. Autori rebríčka zdôraznili zapojenie Toyoty do vývoja nízkoemisných automobilov. 

Toyota sa už vyše desať rokov nachádza na prvom mieste v odvetví a jej dominantné postavenie potvrdzujú všetky renomované rebríčky značiek. Toyota zakladá svoje dobré meno na mimoriadnej kvalite, trvanlivosti a spoľahlivosti svojich automobilov, vynikajúcom zákazníckom servise a intenzívnom vývoji moderných technológií.

 

Spoločnosť ako prvá uviedla hybridný automobil na súčasný automobilový trh. Prius, ktorý debutoval v roku 1997, využíval pokročilý pohon pozostávajúci z benzínového a elektrického motora, napájaného elektrickou energiou získanou pri brzdení auta. Optimálne využitie obidvoch motorov bolo možné vďaka použitiu jedinečného planétového prevodu. Táto koncepcia, zodpovedná za výnimočný výkon hybridného pohonu vo vylepšenej podobe, sa dodnes používa v hybridoch od Toyoty. Súčasné hybridy tejto značky môžu jazdiť po meste a pritom počas 50 – 70 % času využívať iba elektromotor, čo sa premieta do výraznej úspory paliva a zníženia emisií.

 

Toyota je svetovým lídrom na trhu s hybridmi a zároveň investuje do ďalších technológií pohonu využívajúcich elektromotor, ako sú automobily na vodíkové palivové články, autá na elektrický pohon nabíjané z verejnej siete a plug-in hybridy. Toyota Mirai je v súčasnosti technicky najpokročilejším vozidlom s vodíkovým pohonom na trhu a nová generácia Prius Plug-in Hybrid je jedným z najvýkonnejších vozidiel so spaľovacím motorom na svete. V nadchádzajúcich rokoch uvedie Toyota na trh elektrické automobily a sériu hybridov v dynamickejších, športovejších verziách. Spoločnosť tiež investuje do rozvoja vodíkovej infraštruktúry v mnohých častiach sveta. Zapojenie sa do vývoja vodíkových technológií bolo ocenené v rebríčku „Change the World” časopisu Fortune, v ktorom sa Toyota umiestnila na 8. mieste a na prvom mieste v automobilovom odvetví.

 

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa Toyota dynamicky rozvíja, je umelá inteligencia, robotika, autonómne autá a internet do auta. Toyota investovala miliardu dolárov do výskumu v týchto oblastiach a zriadila v Spojených štátoch výskumnú spoločnosť Toyota Research Institute. Spoločnosť zároveň po celom svete nadväzuje spoluprácu s predstaviteľmi verejného a súkromného sektora s cieľom vyvíjať vo vozidlách moderné komunikačné technológie, ako aj bezpečnostné systémy a umelú inteligenciu.

 

Najhodnotnejšie automobilové značky podľa správy Best Global Brands 2017 od spoločnosti Interbrand

Miesto v Top 100

Značka

Hodnota značky

(mld. USD)

7.

Toyota

50,3

9.

Mercedes-Benz

47,8

13.

BMW

41,5

20.

Honda

22,7

33.

Ford

13,6

35.

Hyundai

13,2

38.

Audi

12

39.

Nissan

11,53

40.

Volkswagen

11,52

48.

Porsche

10,1

69.

Kia

6,7

73.

Land Rover

6,1

77.

Harley-Davidson

5,7

87.

Mini

5,1

88.

Ferrari

4,9

98.

Tesla

4

 

 

Najhodnotnejšie značky na svete podľa správy Best Global Brands 2017 od spoločnosti Interbrand

 

 

Miesto

Značka

Sektor

Hodnota značky

(mld. USD)

1.

Apple

Technológie

184,15

2.

Google

Technológie

141,7

3.

Microsoft

Technológie

80

4.

Coca-Cola

Nápoje

69,7

5.

Amazon

Predaj

64,8

6.

Samsung

Technológie

56,2

7.

Toyota

Automobilizmus

50,3

8.

Facebook

Technológie

48,2

9.

Mercedes-Benz

Automobilizmus

47,8

10.

IBM

Obchodno-podnikateľské služby

46,8