Začiatok výroby nového Nissanu LEAF v Európe

22.december 2017

SUNDERLAND, SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO – Pre európskych zákazníkov sa oficiálne začala výroba úplne nového Nissanu LEAF, novej generácie svetovo najpredávanejšieho elektromobilu.

Z výrobných liniek v britskom Sunderlande už schádzajú prvé vozidlá LEAF a prví zákazníci už začali odpočítavať dni zostávajúce do okamihu, keď si budú môcť vo februári zadovážiť svoje vozidlá.

Tento úplne nový model, ktorý stelesňuje firemnú víziu Inteligentnej mobility Nissan a už zbiera medzinárodné ceny za inovácie a technológie, sa dočkal absolútne nového vyhotovenia, ktoré ponúka dlhší dojazd, dynamický dizajn, vyspelé jazdné asistenčné technológie a rozšírenú konektivitu.

Kevin Fitzpatrick, viceprezident divízie výroby spoločnosti Nissan Europe, uviedol: „Spoločnosť Nissan bola prvá, ktorá uviedla na európsky trh v roku 2011 elektromobily a odvtedy je každý rok jasnejšie, že stále viac zákazníkov súhlasí s našou víziou budúcnosti jazdenia.

Máme obrovskú radosť zo začiatku výroby v Sunderlande a z toho, že vo februári dodáme na európske trhy nový Nissan LEAF.“

Nový Nissan LEAF ponúka dlhší dojazd 378 km* na jedno nabitie a umožňuje vodičom užívať si dlhšie cestovanie prepojené rozšírenou európskou sieťou rýchlonabíjacích staníc CHAdeMO.

K špičkovým technológiám nového Nissanu LEAF patria:

Nový e-Pedal, ktorý umožňuje vodičom štartovať, zrýchľovať, spomaľovať a zastaviť jednoduchým zvyšovaním alebo znižovaním prítlaku na akceleračný pedál, čo prináša väčšiu kontrolu nad vozidlom, a jazda je tak úplne bezproblémová.  E-Pedal dokonca dokáže držať vozidlo na mieste vo svahu a je dostupný pre všetkých, lebo je súčasťou štandardnej výbavy už od základnej úrovne.

Pokročilý systém podpory vodiča ProPILOT automaticky reguluje vzdialenosť od vozidla vpredu a citlivými zásahmi do riadenia pomáha vodičovi udržiavať vozidlo LEAF uprostred jazdného pruhu. Táto funkcia môže výrazne vylepšiť zážitok z jazdy na diaľnici – či je už premávka hustá, alebo plynulá.

Technológia ProPILOT Park zase umožňuje zaparkovať nové vozidlo LEAF iba stlačením tlačidla. Táto funkcia na úplne automatické parkovanie využíva pokročilú technológiu spracovania obrazu zo štyroch kamier s vysokým rozlíšením a pomocou údajov z 12 ultrazvukových snímačov rozmiestnených po obvode vozidla vchádza s vozidlom do parkovacieho miesta.

Nissan LEAF sa v Spojenom kráľovstve vyrába pre európske trhy už od roku 2013. Od roku 2011 sa ich v Európe predalo viac než 85 000, pričom prvé dodávky pochádzali zo závodu Nissanu v japonskom meste Oppama. Po počiatočnej investícii 420 miliónov libier prišla do závodu Nissanu v Sunderlande v súvislosti s uvedením nového Nissanu LEAF ďalšia investícia vo výške 36 miliónov libier, ktorá podporuje viac než 2 000 pracovných miest v Nissane a v dodávateľskom reťazci v Spojenom kráľovstve.

Začiatok výroby nasleduje po tom, čo minulý mesiac nový Nissan LEAF získal svoje prvé veľké medzinárodné ocenenie na každoročnej slávnostnej udalosti CES Unveiled v rámci veľtrhu CES (Consumer Electronics Show), ktorý usporadúva asociácia spotrebiteľov CTA (Consumer Technology Association). Vozidlo LEAF získalo:

cenu CES Best of Innovation v kategórii Vehicle Intelligence and Self-Driving Technology

nomináciu na ocenenie CES v kategórii Tech for a Better World

Závod Nissanu v Sunderlande okrem nového vozidla LEAF vyrába aj špičkové crossovery Qashqai a Juke a modely značky Infiniti Q30 a QX30. Vlani tento závod oslávil svoje tridsiate výročie založenia a tento rok jeho celkový objem výroby prekročil 9 miliónov vozidiel. Potvrdila sa tým jeho pozícia najväčšieho britského automobilového závodu všetkých čias.

* NEDC: Hodnota závisí od procesu konečnej homologizácie

Spoločnosť Nissan v Spojenom kráľovstve

Závod spoločnosti Nissan v Sunderlande vyrába modely Nissan Qashqai, Juke, Infiniti Q30 a tiež 100 % elektromobil Nissan LEAF.

V roku 2012 sa tu začala výroba lítium-iónových batérií pre elektromobily.

Od roku 1986 vyrobil závod viac než 9 miliónov vozidiel, pričom 80 percent produkcie sa vyváža na 100 trhov po celom svete.

Celková výška uskutočnených a ohlásených investícií je dosiaľ vyše 4 miliardy libier.

V roku 2016 vyrobil závod v Sunderlande 507 436 vozidiel.

Celkový počet zamestnancov zahrňujúci návrhárske štúdio Nissanu pre Spojené kráľovstvo (Paddington, Londýn), technické centrum (Cranfield, Bedfordshire), výrobný závod (Sunderland, Tyne a Wear) a predajné a marketingové činnosti (Maple Cross, Hertfordshire) teraz dosahuje viac než 8 000 pracovníkov.

V dodávateľskom reťazci automobilky pracuje ešte 28 000 zamestnancov a v britskej predajnej sieti ďalších 4 000. Celkovo teda spoločnosť Nissan podporuje britský trh práce viac než 40 000 pracovnými miestami.