Green mobility

7.jún 2016

Paríž bez veteránov

Od začiatku prázdnin bude Paríž bez veteránov. Parížska radnica a rôzne úrady zodpovedné za dopravnú politiku sa zhodli na zavedení emisnej zóny v hlavnom meste Francúzska. Bez ohľadu na kvality motora, jeho reálne emisie a špecifický význam vozidla platí od 1.

čítať ďalej
19.máj 2016

Elektromióny

Švédsko sa plánuje stať stopercentne obnoviteľnou energetikou už v nasledujúcej päťročnici. Tejto téme sa bližšie na zúbky pozrieme v sobotu, ale jeden z krokov, ktoré k tomuto cieľu môžu viesť, je aj elektrifikácia diaľníc pre potreby elektrokamiónov.

čítať ďalej
9.máj 2016

Veľká anketa o stave MHD v našich mestách.

Ako sme avizovali cez víkend, v tomto týždni začneme uverejňovať odpovede predstaviteľov jednotlivých slovenských miest na anketové otázky. Otázky sme zaslali všetkým slovenským mestám, ktoré prevádzkujú vlastnú MHD alebo aspoň desať liniek MHD. Okrem krajských miest sú to aj Liptovský Mikuláš, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Spišská Nová Ves a Zvolen.

čítať ďalej
29.február 2016

Malý veľký trh

Z februárového európskeho pohľadu je téma alternatívnych pohonov vozidielok známych ako rikša, alebo tuk-tuk, len okrajová. V polootvorenej polomotorke musí byť riadna zima. V bangladéšskej metropole Dháka však už pred trinástimi rokmi začli s radikálnou reguláciou rikší – zakázali používať na ich pohon dvojtaktné benzínové motory a nahradili ich motormi na stlačený zemný plyn.

čítať ďalej
14.január 2016

V samoriadiacich autách museli zasiahnuť ľudia, aby zabránili zrážke

Google chce, aby jeho autonómne vozidlá boli bez volantu a pedálov. Riadili by sa tak úplne samé, človek by nemohol zasiahnuť. Je to však hudba poriadne vzdialenej budúcnosti. Údaje, ktoré Google a ďalšie spoločnosti testujúce autonómne vozidlá poskytli americkým úradom, totiž ukazujú, že ľudské zásahy počas jazdy sú stále potrebné.

čítať ďalej
29.november 2015

Aplikácia pre úspornejšiu jazdu

Šetriť palivo nemusíte len vďaka novým technológiám, pri ktorých automobilky vrážajú milióny do výskumu. Niekedy stačí malý nápad, ako využiť existujúce údaje pre jednoduchú aplikáciu, ktorá vám zaistí plynulejšiu a tým aj úspornejšiu jazdu. Zlá správa je, že systém zatiaľ funguje iba vo vybraných mestách v USA, Austrálii a na Novom Zélande.

čítať ďalej
19.august 2015

Objavil sa prvý dôkaz záujmu Apple o autá

O tom, že Apple chystá vývoj vlastného auta, sa hovorí už dlhší čas. Doteraz však išlo skôr o teórie nadšencov a aj zverejnené možné podoby vozidla boli zakaždým iba čírymi špekuláciami. Teraz však konečne preniklo so sveta aj niečo konkrétne priamo z prostredia Apple.

čítať ďalej
11.august 2015

Japonské "auto" do tašky

Japonci sú známi majstri miniaturizácie. Teraz však 26-ročný Kuniako Saito a jeho tím Cocoa Motors vytvoril niečo, pred čím by aj filmový Uko Ješita zbledol závisťou – auto, ktoré sa zmestí do tašky. Nejde síce o auto v pravom slova zmysle, ale o motorový transportér, ktorý tvorcovia nazvali WalkCar.

čítať ďalej
5.august 2015

Budeme jazdiť po recyklovaných plastoch?

Plastový odpad je veľkou záťažou pre životné prostredie. S možným riešením prišla holandská spoločnosť VolkerWessels. Ak sa jej nápad ujme, plastový odpad bude pokrývať krajinu v širokých pásoch. Nebojte sa, nepôjde o žiadne skládky. Holanďania chcú z recyklovaného plastu robiť cesty.

čítať ďalej

Stránky