Pohony a palivá

1.august 2016

Gigafabrika

Načo by ste stavali druhú najväčšiu budovu sveta podľa podlahovej plochy a vlastnili najväčšiu zastavanú plochu na svete? A načo to robí Elon Musk, presnejšie akcionári jeho firiem a japonská firma Panassonic?

čítať ďalej
2.jún 2016

Biopalivá

Snaha zabezpečiť, aby sa podiel fosílneho uhlíka v palive znížil, vedie výrobcov a chemikov k nahrádzaniu ropného podielu v palivách rastlinnou (alebo živočíšnou) zložkou. Už Rudolf Diesel sa pri zostrojovaní prvého dízla napríklad rozhodol použiť na jeho pohon arašidový olej a pekne mu to fungovalo. Lenže nafta bola v konečnom dôsledku lacnejšia.

čítať ďalej
2.jún 2016

Benzín

V slovenskom názve svetovo najobľúbenejšieho paliva pre osobné autá je zakliate aj meno vynálezcu prvého auta so spaľovacím motorom. Karl Benz dostal patent na trojkolku so štvortaktným motorom s elektrickým zapaľovaním v roku 1886 (na obrázku). Ako palivo použil ľahkú frakciu ropy neskôr po ňom nazvanú benzín.

čítať ďalej
27.máj 2016

Vznetový motor

Rudolf Diesel zostrojil v roku 1897 piestový spaľovací motor poháňaný ťažkými kvapalnými palivami, teda motorovou naftou a olejmi (rastlinnými, ale aj produktmi zo spracovania uhlia). Na zapálenie paliva stačí jeho vstreknutie do vzduchu stlačeného a ohriateho kompresným pohybom piesta. Motor sa na počesť jeho vynálezu nazýva dieselov alebo aj dízel.

čítať ďalej
26.máj 2016

Elektromobil

Názov elektromobil sa vžil pre autá, kotré sú poháňané elektrinou z vezených batérií. Na rozdiel od trolejbusou sú však autonómne. Takéto vozidlo vyznačuje mnohými plusmi, ktoré iné pohony neponúkajú. Elektromotor v prvom rade nepotrebuje spojku a prevodovku (hoci prevodovka sa niekedy používa).

čítať ďalej
23.máj 2016

CNG - prestavba nie je cesta

Stál pri výstavbe donedávna najväčšej čerpacej stanice CNG v Európe‭ ‬-‭ ‬tej prevádzkovanej pre bratislavský dopravný podnik.‭ ‬Pre jazdenie na zemný plyn má vášeň.‭ ‬Len vďaka tomu môže robiť CNG manažéra v spoločnosti Neat,‭ ‬ktorá stavia čerpacie stanice CNG.‭ ‬Martin Vrlík.

čítať ďalej
2.máj 2016

Lexusné dízle nebudú

Lexus je vo svete alternatívnych pohonov významný hráč. Hybridnú technológiu táto automobilka sériovo predáva už jedenásty rok. Táto prémiová značka Toyoty nedávno rozhodla a oznámila, že sa nebude snažiť ani o ďalšie zlepšovanie naftových motorov a ani o výrobu a predaj plug-in hybridov.

čítať ďalej
7.apríl 2016

Hybridy

Hybridné auto má pohon vyriešený tak, že kombinuje niekoľko energetických zdrojov. Najčastejšie sa kombinuje spaľovací motor s elektromotormi.

čítať ďalej
4.november 2014

Čo je LPG?

Chemické zloženie LPG je celkom iné, ako pri zemnom plyne. Zemný plyn je z veľkej časti metán a LPG (liqified petroleum gas) zmes propánu a butánu, ktoré vznikajú ako odpad pri výrobe benzínu. LPG ponúka veľkú výhodu v tom, že je to kvapalina pod nízkym tlakom a so stálou teplotou. Je obľúbený najmä pri prestavbe benzínových áut na dva druhy pohonu.

čítať ďalej

Stránky