Technológie

13.september 2016

Záchranný elektrošpeciál

Civilovi to bežne ani nemusí prísť ako veľká zvláštnosť, ale záchranné práce v tuneloch sú pre hasičov často nočnou morou. V malom zadymenom priestore je veľa dezorientovaných, niekedy aj priotrávených ľudí, ktorých treba dostať von. A tou najmenšou patáliou je, že keď ste sa s hasičským autom raz do tunela dostali, naspäť musíte stovky metrov cúvať.

čítať ďalej
29.jún 2016

To je odpich!

Je zrýchlenie a zrýchlenie. Keď vám ponúkajú Bugatti Veyron za vyše milión eur, povedia, že so zrýchlením z nula na 100 km/h pod 2,5 sekundy predbieha aj formulu F1. Všakovakých Bašternákov ale môže od zlosti roztrhnúť, keď si prečítajú, že nejakí chudobní študenti zo zürišskej polytechniky a luzernskej univerzity si z dlhej chvíle postavil elektrovozítko s ešte lepšou akceleráciou.

čítať ďalej
23.jún 2016

Cena trakčných batérií

Americký server Green car reports,‭ ‬ktorý sa dlhodobo venuje problematike obnoviteľnej mobility,‭ ‬prišiel so zaujímavým porovnaním nákladov na výmenu batérií,‭ ‬čoby najohrozenejšieho a najcitlivejšieho zariadenia v elektromobile alebo v hybride.

čítať ďalej
22.jún 2016

Metánometanol

Pre tých, ktorí to s biopalivami myslia vážne, nie je pojem metanol neznámy. Je to najjednoduchší alkohol, chuťovo v poriadku, ale pre človeka jedovatý. Bohaté skúsenosti s tým majú napríklad v Česku.
 

čítať ďalej
21.jún 2016

Dvanásť plus dva

Elektrické lietadlo nie je čosi, na čo by sme pozerali s otvorenými ústami. NASA však predviedla kúsok, ktorý je vo svojej podstate taký civilný, až si naozaj pýta zatajiť dych.

čítať ďalej
20.jún 2016

Elektrominibus z tlačiarne

Neďaleko hlavného mesta Spojených štátov Washingtonu využili niekoľko perspektívnych technológií na postavenie veľmi zaujímavého elektrovozítka. Nazvali ho Olli, financovanie skúšajú cez crowdfunding a základom jeho stavby je 3D tlač. Čo sa dalo vytlačiť je vytlačené, súčiastky, ktoré je rozumnejšie zabezpečiť od subdodávateľa, sú od subdodávateľov.

čítať ďalej
16.jún 2016

Reverzné znečisťovanie

Najväčší problém, s ktorým sa pri moderných emisných škandáloch stretávame, je množstvo oxidu uhličitého vo výfukových plynoch. Problém je to preto, že CO2 prestavuje len veľmi malú súčasť atmosféry, a celý náš ekosystém dokáže rýchlo reagovať aj na drobné zmeny jeho koncentrácie. A zmeny vo všeobecnosti sú čosi, čo my, ľudia, veľmi nechceme.

čítať ďalej
6.jún 2016

Ultralajt

Nad schopnosťami 3D tlačiarní sme híkali asi pred dvoma rokmi. Ako sa táto technológia stala dostupnejšou, prestala vzbudzovať úžas. Jej vývoj sa však nezastavil, presnejšie, veľké kroky vpred robia najmä dodávatelia materiálov.

čítať ďalej
30.máj 2016

Bééé - ozvalo sa z parkoviska

Na rozdiel od väčšiny automobiliek, ktoré softvér svojich elektromobilov obnovujú v približne ročných intervaloch, sa americká Tesla rozhodla pre iný model. Jej autá dostávajú updaty a upgrady, kedykoľvek si automobilka zmyslí. Je to preto, že každá Tesla sa pomocou mobilnej siete pripája do internetu.

čítať ďalej
20.máj 2016

Inovácia z druhej svetovej

Úsporu 50 percent paliva oproti dnešnému produkčnému stavu a 4 až 8 percent v porovnaní s najmodernejšími cestovnými lietadlami vraj ponúka návrh NASA a Boeingu na celkom nový tvar krídel. Návrh vzišiel z výskumného programu Advanced Air Transport Technology. Krídla majú veľké rozpätie a ich profil je tenký.

čítať ďalej

Stránky