Verejná doprava

27.júl 2017

Lepšia informovanosť a čistota na zastávkach MHD

Dopravný podnik Bratislava v spolupráci s hlavým mestom Bratislava prispievajú k lepšej informovanosti cestujúcej verejnosti osádzaním nových elektronických informačných tabúľ. Prioritou mesta a podniku je aj čistota na zastávkach MHD.

čítať ďalej
20.august 2016

Slovo (euro)úradníkom

Asi pred deviatimi rokmi som bol na služobke vo Varšave a hneď po príchode som sa sťažoval: čo za idiota dá na diaľnicu priechod pre chodcov? Hostiteľka mi odpovedala protiotázkou – aká diaľnica? Do Varšavy diaľnica nevedie. Štvorprúdová cesta so širokými krajnicami vedená extravilánmi a najmä, lemovaná zelenými smerovými značkami, v Poľsku nebola diaľnicou, ale obyčajnou jednotkou.

čítať ďalej
7.júl 2016

Mašinka Tomáš naživo

Úzkokoľajky na Slovensku vznikali prevažne pre potreby lesného hospodárstva, stavali sa však aj pre poľnohospodárstvo či ťažbu surovín. V čase, keď vlastníci lesov či polí nemali túžbu (a ani možnosť) rozryť svoje majetky traktormi a tatrovkami, stavali v najväčších dolinách alebo na najvýraznejších smeroch železničky s rozchodmi 600 alebo 760 mm.

čítať ďalej
4.júl 2016

Perúnobus

V Západočeskej metropole Plzeň už rok jazdia elektrobusy. Bolo by mimoriadne prekvapivé, keby ich vyrábal niekto iný, než Škoda Electric (patrí pod Škodu Plzeň). Plzenské mestské dopravné podniky, Západočeská univerzita v Plzni a Škodove závody navrhli elektrobus a rok ho skúšobne prevádzkovali v bežnej premávke. Nazýva sa Škoda Perun (podľa slovanského hromovládcu Perúna).

čítať ďalej
24.jún 2016

80 rokov trolejbusov z Plzne

Plzenská Škodovka, ktorá na rozdiel od tej mladoboleslavskej nepatrí do koncernu Volkswagen, oslavuje 80 rokov výroby trolejbusov. Od roku 1936, keď v továrni v plzenskej štvrti Doudlevka skonštruovali prvý trolejbus Škoda 1 Tr určený pre Prahu, už spoločnosť vyrobila viac než štrnásť tisíc trolejbusov.

čítať ďalej
13.jún 2016

K výsledkom ankety o hromadnej doprave

Výsledky získané vo veľkej ankete o stave mestskej hromadnej dopravy (MHD) na Slovensku by mohli pradstavovať drobnú tehličku vsadenú do steny stavanej proti zbytočnému produkovaniu emisií CO2. Záleží len od zodpovedných, ako sa k nim postavia a akú analýzu údajov urobia. V každom prípada je jasné, že všetky mestá prinajmenšom verbálne podporujú cyklistiku.

čítať ďalej
10.jún 2016

Veľká anketa - zhodnotenie

Naša anketa o stave MHD na Slovensku nám poskytla vcelku zaujímavé informácie. Tá prvá je, že pre Považskú Bystricu, Liptovský Mikuláš a Piešťany sú čitatelia magazínu GoGreenCar nezaujímaví. Na rozdiel od troch krajských miest (Bratislavy, Košíc a Prešova), ktoré nestačili odpovedať na naše otázky ani za mesiac, no aspoň sa ozvali, tri spomenuté okresné mestá nekomunikujú vôbec.

čítať ďalej
23.máj 2016

Pokračovanie ankety situáciou v Trnave

V malom Ríme, ako sa Trnave zvykne hovoriť, sa pripravujú na testovanie elektromobilu pre potreby mestského úradu. Informácie o stave využívania hromadnej dopravy v Trnave nám dodal hovorca mesta Pavol Tomašovič.

čítať ďalej

Stránky